loading

Analiza składu ciała

Podczas wizyty zbadam kompozycję Twojego organizmu przy pomocy analizatora składu ciała oraz omówię wyniki analizy. Dowiesz się m.in. ile mięśni, tłuszczu i wody zawiera Twój organizm.

Co to takiego?

Analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) opiera się na wykorzystaniu wiedzy o ludzkim ciele, które  50-70% składa się z wody. Technika bioimpedancji (ang. Body Impedance Analysis) polega na pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą elektryczność znacznie lepiej niż tkanka tłuszczowa,  która stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia. Segmentalna analiza składu ciała umożliwia nawet wgląd w rozmieszczenie mięśni i tłuszczu w poszczególnych częściach ciała.

Jak przygotować się do badania?

W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników proszę Cię o odpowiednie przygotowanie się do wizyty. Poniżej znajdziesz przedstawione w punktach standardy przeprowadzenia pomiarów składu ciała metodą BIA:

 • na dobę (24 godz) przed badaniem unikaj picia dużych ilości kofeiny, która zawarta jest w wielu popularnych napojach: kawie, herbacie, napojach energetycznych, a także w suplementach pobudzających czy przed treningowych
 • na dobę przed badaniem nie spożywaj alkoholu (natomiast pamiętaj o regularnym piciu wody)
 • 12 godzin przed planowanym pomiarem zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń fizycznych
 • do badania najlepiej zgłosić się 4 – 5 godzin po spożyciu ostatniego posiłku
 • do badania organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony (idealnie byłoby odwiedzić toaletę przed badaniem)
 • uzyskanie wiarygodnych wyników pomiaru będzie wymagało zdjęcia ciężkich ubrań, a nawet rozebrania się do bielizny, dlatego na wizytę warto wybrać lekkie i łatwe do zdjęcia ubranie
 • pomiar wykonywany jest na bose stopy – wygodniej nie zakładać tego dnia długich rajstop
 • w przypadku kobiet – nie powinno się wykonywać w czasie menstruacji, jednak z przyczyn praktycznych pomiar i tak zostanie wykonany jednak jego interpretacja będzie wymagała uwzględnienia obecnego stanu organizmu

 

Przeciwwskazania do badania:

Metoda BIA jest bezpiecznym i skutecznym sposobem oceny składu ciała. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania tego badania.
Analiza składu ciała tą metodą NIE MOŻE BYĆ WYKONANA U OSÓB:

 • z wszczepionym rozrusznikiem serca;
 • z wszczepionymi metalowymi implantami;
 • z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej typu „Abillity”

Ze względu na istniejące ryzyko rozregulowania rozrusznika i innych urządzeń, a w przypadku metalowych implantów – ryzyko zafałszowanych wyników badania.

Nie zaleca się wykonywania badania u dzieci poniżej 3 roku życia.

Można wykonać badanie analizy składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej BIA u osób z implantami ślimakowymi.